B72207S2151K101
Manufacturer:
TDK Corporation
Mfr.Part #:
B72207S2151K101
Datasheet:
Description:
Varistors Radial Through Hole 170 pF 15 J Voltage Rating (AC):150 V Voltage Rating (DC):150 V
ParameterValue
Capacitance170 pF
Voltage Rating (DC)150 V
Length25 mm
Diameter7 mm
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Voltage Rating (AC)150 V
Power Rating250 mW
MaterialMetal
Depth4.1 mm
Radiation HardeningNo
Lead Pitch5 mm
REACH SVHCUnknown
Contact PlatingTin
Lead/Base StyleRadial
Max Voltage Rating (DC)200 V
Flammability RatingUL94 V-0
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 11 months ago)
Clamping Voltage395 V
Varistor Voltage240 V
Max Voltage Rating (AC)150 V
Max Surge Current1.75 kA
Energy15 J
ESD ProtectionNo
Clamping Current10 A
Voltage Tolerance10 %